Égervölgye Színkör 

Ismét Amatőr Színjátszók találkoztak Magyaregregyen

 

2025-ben ismét megrendezésre került az amatőr Színjátszók Találkozója Magyaregregyen. Az Arnold házban fél 3-tól kezdődtek a programok. Az ünnepélyes megnyitóban megemlékeztünk az április 11-i költészet napjáról is, amelyben Weöres Sándor Vers a színházról című verse hangzott el. 

A színpadot a pécsi Kodály iskola 9. osztályosokból álló csoportja töltötte meg, akik Nagyábrándra kalauzolták el a nézőket. A kistelepülés megpróbál kitörni az ismeretlenségből, amelyhez a média több platformját (értsd Facebook, Instagram, TikTok stb.) használják fel. Mindezzel azt remélik, hogy a furcsa haláleset hírére a faluba érkező tévéstáb felfigyel az ottlakókra, és végül gazdaságilag és kulturálisan is segítenek fellendítésében. A gyerekek ötleteléseiből született szatírikus darabot írta és színpadra vitte Gál Éva tanárnő. 

Nagyábránd lakossága - A pécsi Kodály iskola 9. osztályosainak csoportja

 15.10 perckor gondolatban elhagytuk hazánk területét, repülőre ültünk, és egy zenei előadásra tartottuk. A repülőgép azonban lezuhant, rajta egy kórusnyi diáklánnyal és egy fiatal, még eléggé életképtelen karnaggyal közösen. A túléléséért vívott harc humoros jeleneteket szült, melyben a mérgezéstől kezdve, a táplálékszerzésen át, minden problémával meg kellett küzdeniük. A Lost című előadásban a pécsi Kodály iskola 10. osztályosokból álló csoportja mutatkozott be. A tragivígjáték színpadra álmodója Gál Éva tanárnő volt. 

A Lost című darabbal mosolyt csaló 10. évfolyamos pécsi tanulók csoportképe

 Az első felvonás utolsó szereplői a helyi Égervölgye Színkör volt. A tavalyi évhez hasonlóan idén is egy helyi "legenda" nyomába szegődtek, és most az erdő mélyén található Rikájó történetét mesélték el, úgy Egregyiesen. A Rikájó, ahol a boszorkányok táncolnak című darabban Imre és Ferkó feleségei megunják a semmittevő, kocsmába járó férjeiket és meg akarják őket leckéztetni. De vajon sikerül nekik?

A helyi Színkör előadás után

 A 10 perces szünetet követően a Ligetkék Színjátszókör lépett a színpadra. Naplopó Jankó házassága című előadásukban a nagyon lusta, ám gazdag lánnyal házasodni kész fiatalembert mutatnak be, miközben a falu pletykáiból is ízelítőt kapunk. A falu kocsmájában kezdődő vígjátékkal a ligeti csoport idén Budapesten,a X. Pajtaszínházi rendezvényen Baranya vármegyét képviselték. 

Naplopó Jankó házassága című darabukkal jöttek el hozzánk a Ligetkék 

 A nap zárásaként a komlói Súgólyuk Színház mutatkozott be. A megelőző napon bemutatott darabjuk másodpremierje az Arnold házban volt. Schneider Angéla előadásában elevenedtek meg József Attila levelezéseinek és verseinek főbb pillanatai, amelyeket Flóra szerelméhez kapcsoltak. A ...csillámló sziklafalon című monodrámában közreműködött még Fehérné dr. Bárdos Alíz, aki hangszerével jelenítette meg az érzéseket. A darab színpadra álmodója Ákli Krisztián. 

A Komlói Súgólyuk József Attila előadásával a költészet napjára is emlékezett

 Bagon mutatták meg táncos tehetségüket színjátszóink

 

2025. március 8-án, szombaton rendezték meg a Fülöp Ferenc Országos Szóló- és Páros Néptáncversenyt, amelyre 3 színkörtagunk is jelentkezett. Glock Ákos édesanyjával, Glock Annával táncolt, míg Tóth Mária szintén színkörös társával, Tóth Zsuzsannával lépett a színpadra. A Magyaregregyi Hagyományőrző Egyesületből három páros tánckoreográfiát adtak elő a helyszínen, ahová rajtuk kívül még 27 településről érkeztek szólóban vagy párban táncoló hagyományőrzők. A Leánykő Legendája című táncos népszínművünkben szereplő Magyar Orsolya és Szabó Bíborka a II. korcsoportban indult, amelybe 35 éves korig lehetett jelentkezni. A másik két páros a III. korcsoportban mérette meg tudását. 

Bár a kiosztott 15 Fülöp Ferenc díjból egyet sem sikerült most elhozni, azonban a kis társaság egy rendkívül élménygazdag napot tudhat maga mögött. Akik nyilatkoztak mindannyian elmondták, hogy jól érezték magukat, és számukra már az igazán felemelő érzás, hogy eljuthattak ide és színpadra álltak. 

További sok sikert nekik és még rengeteg fellépést kívánunk nekik!

 

 Szép számmal rajzoltak nekünk a gyerekek

Február hónapban rajzpályázatot hirdettünk óvodás korcsoporttól 18 éves korig, Minek öltöznél a farsangon? címmel. Az elkészítés technikájában nem szabtunk határt, így akár színes ceruzával, zsírkrétával, vagy festékkel is lehetett nekünk remekműveket alkotni. Február 23-án, vasárnap estig vártuk a jelentkezőket. Ezt követően pedig a Facebook oldalunkon közzé is tettük azokat. Szavazni lehetett like és egyéb véleménynyilvánító jelekkel a gyermekek műveinél. A március 2-ig tartó szavazás este 7-kor zárult. 

A győztesek:

Kiss Viktória, Csabrendek, óvodás korcsoport - A kép címe: Cicalány

Kovács Raul, Komló, alsós iskolás korcsoport - A kép címe: Pókember

Marosszéki Zsófia, Pécs, felsős iskolás korcsoport - A kép címe: A vöröspanda lány

A győztes képek képgalériánkban, a cikk végén láthatók

II. helyezettek:

Lakatos Panna, Magyaregregy

Fias Hunor, Komló

Molnár Zsófia, Komló

Lakatos Piroska, Magyaregregy

III. helyezettek:

Bence Jenő, Komló

Váradi Gábor Dániel, Komló

Tóth Elizabeth, Komló

 

Minden pályázó részére emléklapot és oklevelet adtunk, illetve a dobogón végzettek az ajándék csokoládé mellé kisebb rajzeszközökkel, meglepetésekkel lettek gazdagabbak.

Jövőre pedig ismét szálljon a fantázia, várjuk majd a farsangi képeket!

Gratulálunk Mindenkinek!

Rajzpályázatot hirdetünk!


2025. február 23-ig várjuk az óvodás kortól kezdődően 18 évesekig a farsanggal kapcsolatos Minek öltöznél a farsangon? című alkotásokat. 

A készítés technikáját nem kötjük meg, szabadon választható, például festmény, színes ceruzás vagy zsírkrétás rajz stb. 

A kész műveket e-mailben, az egervolgyeszinkor@gmail.com címre, vagy pedig leadva Magyaregregyen, a Kossuth utca 4. szám alatt. 

Kérünk mindenkit, hogy a gyermek és az egyik szülő neve, lakcíme (település), életkora és a kép címe szerepeljen rajta vagy mellékeljék üzenetben!

Három kategóriában hirdetjük a versenyt:

óvodások

alsós tagozatosak

felsősök és középiskolások.

A beérkezett alkotások facebook oldalunkra is felkerülnek, ahol lájkolni lehet majd azokat!

A kategóriák első 3 helyezettjét díjazzuk!

 Közkincs Gálán vettünk részt - Bemutattuk a Leány-kő legendája című népszínművet

Fotón: A Leánykő-legendájának szereplői 

(Hátsó sor: Judi Gergely, Első sor balról jobbra: Hauschl Adrienn, Tóth Mária, Koch Dávid, Czikla Zsolt, Papp-Kalina Kíra, Kalina Melinda, Tóth Zsuzsa, Glock Ákos)


Idén májusban kaptuk a felkérést, hogy a 2024. évi Közkincs Gálán a Szászvári MOZAIK Színjátszó Csoport mellett mi is szerepeljünk  a műsorban. A december 6-án, pénteken tartott rendezvényre a Leány-kő legendájából készült népszínművünket vittük. A májusi előadáshoz képest némileg módosult szövegkönyvvel, és több szereplő bevonásával készültünk. Sikerült összehívni a Völgységi Dalkört, akik 5 énekkel színesítették az előadást. A Magyaregregyi Hagyományőrző Tánccsoport is szerepet vállalt a mű előadásában, 3 tánckoreográfia alatt élvezhette a közönség műsorrészüket. 

Külön köszönet illeti még Hauschl Adri szerepvállalását, aki Deák Vivient váltotta Katika szerepében. 

Az este 6-kor kezdődő gálán másodikként léptünk színpadra. 


December 22-én, a negyedik adventi vasárnap tartották a hagyományos magyaregregyi Falukarácsonyt, ahol Színkörünk ismét előadta a darabot. A Völgységi Dalkör emellett több ízben énekelt karácsonyi dalokat a közönségnek. A színdarab végén a Színkör tagjaival kiegészülve csendült fel a Csendes éj című karácsonyi dal. 


ELMARADT A TÁBOR, CSAPATÉPÍTŐ PROGRAMOT SZERVEZTÜNK


Július 22-26. között rendeztük volna meg az első nyári táborunkat. Azonban a kevés jelentkező miatt ez most nem valósult meg. 

A Színkör tagjai viszont szívesen részt vettek egy két napos továbbképzésben. A hétfői és keddi napon reggel 9 órakor kezdődtek a programok.

Hétfőn bemutatkozással kezdtünk, ezt követően székes-megmozgatós játékokkal töltöttük az időt. Az ebédet követően kicsit lazítottunk, könnyedebb programok következtek. 

Majd délután 2 tájékán tánctanulás következett, amelynek alapját az 1800-as évek Angliájában játszódó A Bridgerton család című sorozat adta. Az ott néptáncnak hívott kör és páros tánc lépéseit tanulgattuk Glock Ákos tánctanításának köszönhetően. 

Mindkét napon dinnyét szolgáltunk fel hűsítőnek. 

Hétfőn két csapatra oszlott a társaság, és egymással versengve keresték az elrejtett borítékokat az Arnold ház belső és udvari részén. A játékos feladványok nem csak a következő helyszínt adták meg, hanem mozaikdarabokat is tartalmaztak, amelyekből a csapatoknak egy-egy értelmes szót kellett kirakni (egy kis csavarral). 

Keddre is jutott délutáni móka. Az egyikben filmrészleteket kellett felismerni, illetve vicces képsorokat nézve, a ne nevesd el magad kihívást próbálták több-kevesebb sikerrel vinni. 

Mindkét nap délidőben menüből rendelt ebédet fogyaszthattak saját ízlésnek megfelelően a résztvevők. 

A sok nevetés, a vidám arcok azt sugallták a szervezőknek, hogy legyen folytatása. Így jövőre ismét megrendezzük. 

Csapatépítő nyári programjainkat július 9-én, Pécsett kezdtük. Itt két csapatban küzdöttünk meg szabadulószobai feladványokkal. 

Az idei év tartogat még programokat: augusztus 2-án, pénteken Balatonlellére látogatunk, ahol a vidámparkba megyünk egy könnyed esti kikapcsolódásra. 


Új színdarabbal készülünk

Magyaregregy település környékéről számos legenda maradt fenn, amelyek közül a Leánykő mondája az egyik. Pontos történetet nem ismerünk, szájról szájra terjedt a meséje. Mi megpróbálunk egyfajta feldolgozást adni, mi is történhetett egykor. 

Egy fiú és egy leány egymásba szeret az egregyi legelőnél, amely kapcsolatot a gyűlölködő családok elleneznek. A fiatalok mit sem törődnek a tiltással, folytatják az ismerkedést. Az anyai átok viszont utoléri őket, beteljesedik a jóslat. Kővé dermednek.

A színdarab zenés-táncos jeleneteket is tartalmaz. Időtartalma kb. 25 perc.

A művet Judi Gergely átdolgozásában, fiktív szereplőkkel jelenítik meg.

A főbb szereposztás:

Mátyás - Glock Ákos

Katika - Deák Vivien

Mátyás édesanyja - Tóth Zsuzsa

Katika édesanyja - Tóth Mária


A darab bemutatója május 12-én, vasárnap a szászvári SzászXSzép Fesztiválon lesz 14 órától. 

Első ízben találkoztak Amatőr Színjátszó Csoportok Magyaregregyen


2024. április 13-án, szombaton a magyaregregyi Arnold ház színpadán három csoport mutatkozott be a közönségnek. Látogatást tett községünkbe a pécsi Kodály Zoltán Gimnázium KICSIK csapata és a Szászvári MOZAIK Színjátszó Csoport. Természetesen a helyi Égervölgye Színkör sem hiányozhatott a rendezvényről. 

A 15 órakor kezdődő kulturális esemény megnyitó beszédében a kultúra összetettségéről esett szó. Nem lehet egykönnyen megfogalmazni, mit is rejt ez a fogalom. Annyira sokszínű. Példák sorával is nehéz összefoglalni. De ami biztos, a közönség egy rövidke kis szeletet kapott belőle ezen a délutánon. Mert a színjátszás hagyományát meg kell őrizni, korosztálytól függetlenül. 

A színpad először a pécsi 7-8. osztályos diákokból álló csoportjával (fenti kép) telt meg, akik Tasnádi István Helló Héraklész című történelmi témájú könnyed dráma-vígjátékával készültek. A fiatalok számára főpróba is volt egyben az április 30-i versenyre. A felkészítőjük Gál Éva tanárnő szintén megjelent a darabban.

16 óra után a helyi Égervölgye Színkör Judi Gergely A tükörbe zárt lány című mesejátékát jelenítette meg. A teljesen saját ötletből született történetet legelőször tavaly adták elő, de a nagyközönség számára most mutatták be első ízben.

A harmadik fellépő csoport Takács Rita vezetésével érkezett Szászvárról. Énekkel, zenével, tánccal tarkított székely vicceket magába foglaló történetüket januárban már Budapesten is előadták a Pajtaszínházi Szemlén. Majd a szászvári előadást követően Magyaregregyen is nagy sikert arattak. Humorból nem volt hiány. Az előadás a Ne szólj szám, nem fáj fejem címet kapta.

A pozitív visszajelzések arra ösztönzik a szervezőket, hogy folytassák az elindított kezdeményezést, így jövő tavasszal ismét amatőr színjátszó csoportok előadásától lehet hangos az Arnold ház.  


Mindeközben a könyvtári részlegben Glock Ákos másodszor rendezte meg a település Süteményversenyét. Erre idén 12 cukrászati munka érkezett. Kóstolójegy vásárlásával az érdeklődők szavazhattak is az általuk legjobbnak vélt finomságra. A szakmai zsűri helyezései mellett végül a közönségdíjasra is fény derült fél 6 környékén. 

Az eredmények:

Zsűri:

I. Gesztenyés kocka - Császti Judit 

II. Répatorta - Magyar Orsolya

III. Házi krémes - Szőts Zoltánné

Közönségdíj:

Kókusz kocka - Lőcsei Dóri

Gratulálunk mindenkinek!

Szászvári Mozaik Színjátszó Csoport

Az április 13-i Színkör Találkozó programja


Tervezett program:
15.00 Megnyitó
15.10 Kodály Iskola Kicsik csoportja Pécsről (7-8. osztály) Tasnádi István Helló Héraklész című műsora
16.00 Égervölgye Színkör A tükörbe zárt leány című mesejátéka
16.30 Szászvári MOZAIK Színjátszó Csoport műsora - Ne szólj szám, nem fáj fejem (székely életképek)
KB. 17.30 Süteményverseny eredményhirdetése

I. Amatőr Színkör Találkozó és II. Süteményverseny  Magyaregregyen

Idén április 13-án, szombaton 15 órától kerül megrendezésre az első színkörös találkozó a településen.

A helyi Égervölgye Színkör mellett színpadra lép majd:

Szászvári MOZAIK Színjátszó Csoport

Pécsi Kodály Kicsik Csapata

Az Arnold-ház színpadán viszontláthatják a Tükörbe zárt leány történetét. A szászvári csapat pedig a 2024. januárjában Budapesten a Pajtaszínházi rendezvényen  bemutatott  székelyes műsorával - Ne szólj szám, nem fáj fejem... (Csak úgy székelyesen) cíművel-  kedveskedik majd az ellátogatóknak. 

A rendezvény jelképes 200 Ft /fő összegű belépővel látogatható. 


Emellett pedig Süteményverseny is zajlik majd az épület kistermében, ahová nagy szeretettel várjuk a finomabbnál finomabb remekműveket. 14 órától lehet a helyszínen nevezni. A zsűri 15 óra után fog majd az értékeléshez. 

A rendezvényre érkezők 450 Ft-ért vásárolhatnak maguknak sütijegyeket, amelyeken 3 kóstolójegy található. Ezek leadásával 3 kiválasztott finomságot ízlelhetnek meg. Fontos feladat is hárul majd a kóstolókra, ugyanis a jegyen lesz egy szavazószelvény is, amelyet a pulton elhelyezett urnába dobva szavazhat a számára legfinomabbra. A legtöbb szavazatot kapott sütemény tulajdonosa különdíjban részesül. 

Eredményhirdetésre nagyjából fél 6 tájékán kerül sor, a Nagyteremben. 

A népmese napjára


Színkörünk két tagjának, Tóth Zsuzsának és Tóth Máriának, művésznevén Tomának nyílt kiállítása a Népmese napja alkalmával a magyaregregyi Arnold-házban. A festészet mellett az irodalom is helyet kapott. Toma festményei mellett "Patty" mesegyűjteményének első részét is el lehetett olvasni, illusztrálni.

Kis csapatunk is látogatást tett a megnyitón, illetőleg a későbbi napokban. 

A kiállítás még megtekinthető!

"Toma" Manó képeiből pedig kedvezményes áron lehet most vásárolni a helyszínen. 

További képek a galériában. 

Október 5-én, bemutató


A 2023-ban elkészült, A tükörbe zárt lány mesejáték lassacskán a bemutatójához érkezik. Október 5-én, Magyaregregyen, 18 órakor az idősek napi rendezvényen láthatja először a nagyközönség a darabot. A közel 20 perces előadás lesz a záróeseménye a napi programoknak. 

Külön plakát is készült, amelyet Judi Orsolya grafikusnak köszönhetünk. 

Rövidesen képes beszámolóval is készülünk!








A szereposztás:

Főszereplők: 

Zsuzska: Várkonyi Eszter

Ági: Czikla Dorottya

Bence: ifj. Czikla Zsolt

Mellékszereplők:

Vive: Deák Vivien /Erdélyi Evelin

Sára: Gera Gréta

Ilona asszony: Tóth Zsuzsa

Nagymama: Tóth Mária /Toma/

Mesélő: Judi Gergely

Jóska bátyja: Glock Ákos

Márton legény: Koch Dávid

Unokák: Rovni Júlia, Rovni Zsigmond

A tükörbe zárt lány


2023 őszén vadonatúj műsorral színesítjük palettánkat. Megszületett A tükörbe zárt lány című mesejátékunk. A darab nem csak a gyerekeknek nyújt remek kikapcsolódási lehetőséget, hanem az idősebb korosztály számára is. A szövegpróbák február végén kezdődtek, amelyeket a tavasz végi beállási próbák követték. 

A történet több idősíkon keresztül viszi végig a tükörbe került lány életre szóló kalandját. A nézőknek lehetősége nyílik arra, hogy ötlethessenek a megoldásokon, problémákon. 

A mesét és az abból készült szövegkönyvet Judi Gergely írta. Amit garantálhatunk, hogy a történet során számos meglepetéssel készülünk a nézők felé. A darab bemutatója 2023. október 5-én, csütörtökön lesz. 

Tagtoborzás


Kedvet érzel magadban, hogy színpadon szerepelhess? Megmutatnád tehetséged? Jól énekelsz? Esetleg táncolsz? 


GYERE HOZZÁNK, MERT ITT A HELYED!


Szeretettel várunk az Égervölgye Színkör amatőr színjátszó társulatában. 


A próbákat általában kedd esténként 19 órai kezdettel tartjuk a magyaregregyi iskolában, a Zrínyi utca 26 szám alatt. 

Nyárbúcsúztató 2023


Hagyományt teremtő jelleggel 2023. augusztus 29-én, kedden este 17 órától nyárbúcsúztatót tartott Színkörünk. Tóth Zsuzsa és Tóth Mária látta vendégül a csapat legnagyobb részét. A bográcsgulyás mellé lecsóval készültek. Kis csapatunk friss kenyérrel, muffinokkal, és olasz különlegességgel egészítette ki a vacsorai menüt.

Az este során pingpongozással indítottunk, majd a vacsora elfogyasztását követően vicces tesztet töltöttünk ki. Bizony, voltak becsapós kérdések, s érkeztek meglepő válaszok is. Csak pl. a kakas tojástojó tudományára utalván. A 25 kérdésből a legjobb eredményt Koch Dávid érte el.

Kiderült az is, hogy a bújócska nem korhoz kötött játék, és bár csak három körre maradt idő a besötétedés miatt, de mindenki nagyon élvezte. Nemcsak színdarabban vannak kreatív ötletek, a búvóhelyekben is. Az este maradék részében igaz-hamis párbajt vívtunk, amelyet Glock Ákos nyert.

Végezetül pedig, a színészkedési gyakorlatot erősítve a hagyományos Amerikából jöttem játékot játszottuk. Az egyszerű, könnyen kitalálható feladványok mellett voltak igazán izzasztó, agyat megmozgatóak is. 

Sajnos voltak néhányan, akik nem tudtak eljönni. De reméljük, hogy jövőre, hagyományt teremtve, valahol, másnál ismét rendezhetünk egy ilyen találkozót. 


Nagyon szépen köszönjük mindenkinek a részvételt!

Helyi karácsonyi ünnepség, 2022


2022. december 18-án, vasárnap délután tartották Magyaregregyen a hagyományos karácsonyi műsort, ahol Színkörünk is képviseltette magát. A Mikulás történetét meséltük el, többszereplős változatban. A Mikulás szerepében Glock Ákost láthatta a közönség. A díszlet elkészítését nagyon szépen köszönjük a helyi képzőművész, Tóth Máriának, Tomának. Terveink között szerepel, hogy a következő karácsonyi ünnepélyen egy újabb ünnepi műsorral lépjünk színpadra.